Viszlát, ReiserFS!
Linus Torvalds a befogadta a ReiserFS eltávolítására szolgáló változásokat, így a Linux 6.13 lesz 24 év után az első olyan Linux kernel, amely már nem támogatja a ReiserFS fájlrendszert.
De hogyan is jutottunk el idáig?
Linus Torvalds a befogadta a ReiserFS eltávolítására szolgáló változásokat, így a Linux 6.13 lesz 24 év után az első olyan Linux kernel, amely már nem támogatja a ReiserFS fájlrendszert.
De hogyan is jutottunk el idáig?
A ReiserFS története egészen az 1990-es évek közepéig nyúlik vissza, amikor a névadója, Hans Reiser felismerte, hogy az akkori fájlrendszerek (pl. ext2, ami még nem naplózó fájlrendszer volt) nem képesek megfelelően kezelni a modern fájltárolási igényeket, ezért szükség van valami újra. Olyan komolyan gondolta ezt, hogy Namesys néven céget alapított a fájlrendszer fejlesztésére.
A ReiserFS tervezésekor a nagy teljesítményt, megbízható adattárolást és a kis fájlok hatékony kezelését tűzték ki célul. A cél eléréséhez az akkoriban formabontónak számító B+-fa alapú adatstruktúrát használta. 2001-ben történelmet írt, mikor első naplózó fájlrendszerként bekerült a 2001. január 30-án megjelent Linux 2.4.1-be (https://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.4/ChangeLog-2.4.1). 2001 a fájlrendszerek aranykora volt, mert ebben az évben került be a kernelbe az ext3 (2.4.15), az XFS (2.4.20) és a JFS (2.4.24) is.
A ReiserFS különlegességére felfigyeltek a nagyvállalatok és a Linux Foundation is, amik támogatták az igen ígéretesnek tűnő fejlesztést. Persze az év során megjelenő versenytársak törtek némi borsot az orra alá (pl. az év vége felé megjelenő ext3, ami kompatibilis volt az ext2-vel), de így is népszerű maradt.
2008-ban azonban derékba tölt a ReiserFS fejlesztése, ugyanis Hans Reisert bűnösnek találták volt felesége meggyilkolásában és a maximálisan kiszabható szabadságvesztéssel (minimum 15 év, majd háromévente meghallgatások után akár további három év, amely tényleges életfogytiglant is jelenthet) sújtották. Hans Reiser első szabadulási meghallgatása 2023 januárjában történt, akkor azonban a kérvényét elutasították. A kaliforniai törvények szerint legközelebb 2026-ban próbálkozhat újra.
A ReiserFS fejlesztése bár sokkal lassabban, de az alkotó börtönbe vonulása után is tovább folytatódott, részben még az eredeti tervek alapján. Ezek voltak a Reiser4 és Reiser5 fájlrendszerek, amik sosem kerültek be a Linux kernelbe, részben a kód minőségével, részben pedig annak karbantarthatóságával kapcsolatok aggályok miatt.
A szebb napokat is látott, korábban igen elterjedté vált ReiserFS-t végül 2022-ben, az 5.18-as Linuxban elavulttá minősítették és 2025-ös eltávolításra jelölték. Utóbbi a 2025-ben megjelenő 6.13-as kernellel be is fog következni.